Bezskuteczność z mocy prawa, ale syndyk pozywać musi
Osoba, która nabyła majątek od dłużnika, będzie miała możliwość w pełni skorzystać z gwarancji procesowych i dążyć do utrącenia tezy syndyka, według której czynność dokonana przez osobę trzecią z dłużnikiem spełniała przesłanki bezskuteczności.
Nowelizacją Prawa upadłościowego (dalej także jako: „p.u.”) i Prawa restrukturyzacyjnego (dalej także jako: „p.u.) ustawodawca dostosował brzmienie przepisów do nowego systemu teleinformatycznego – Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ). Przy okazji zabiegów prowadzących do kompatybilności między literą ustawy a informatycznym kodem KRZ, wprowadził również szereg zmian dotyczących poszczególnych elementów procedur insolwencyjnych (w żargonie prawniczym zbiorczo określa się tak postępowania restrukturyzacyjne oraz upadłościowe).
Ochrona osób trzecich
Wśród modyfikacji znalazły się również te, dotykające płaszczyzny bezskuteczności czynności prawnych dłużnika. Zmiany przepisów w tym zakresie niemal zawsze istotnie wpływają na sytuację wierzycieli. Często bowiem możliwość ubezskutecznienia czynności prawnej dłużnika determinuje poziom ich zaspokojenia.
PRZYKŁAD
Jeśli dłużnik przenosi w drodze darowizny własność nieruchomości wartej 5 mln złotych na osobę trzecią, a nieruchomość ta jest jedynym istotnym składnikiem jego majątku, to wierzyciele będą mogli uzyskać zaspokojenie swoich wierzytelności tylko wtedy, gdy zdołają wzruszyć skuteczność powyższej darowizny. W zależności od okoliczności, będą mogli dokonać tego różnymi instrumentami prawnymi. Ich wybór poszerza się, jeżeli wobec dłużnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta